Actros ja A-klass Audruringil

Mercedes-Benz Actros ja A-klass
Foto: Pille Russi / Autoleht

2012. aasta septembris kohtusid Autolehe loo tarbeks toona veel avamata Audru ringrajal uus Mercedes-Benz Actros ning värskelt Eestisse jõudnud Mercedes-Benz A-klass. “Miks minna üldse veokiga ringrajale, küsite,” kirjutas Autoleht 19. septembril 2012 oma 520. numbris. “Esiteks, kus mujal saaks pedaali turvaliselt põrandasse suruda ja vaadata, mida tänapäevane veoauto kiiruslikus mõttes suudab. Teiseks, kus mujal uurida kuidas töötavad kõiksugu juhiabisüsteemid, kuidas käitub veok, kui satub külglibisemisse. Kolmandaks, Audruringil puudub rajarekord veoautodele – see tuleb, mis siis, et mitteametlikuna, tingimata kirja saada.”

Loomulikult, kui oli eesmärk püstitatud, see ka kirja saadi. Mis siis, et rada oli märg ja loo autor kirjeldas GigaSpace kabiiniga Actrosega külg ees sõitmist kui “majaga driftimist” – 2.40,8 on märgiks, mis meie andmetel tänaseni veoautoga üle sõitmata. Silberauto sõidukoolituse projektijuht, endine motoringrajasõitja ning Daimler AG sertifitseeritud sõidukoolitaja Aivar Kuivkaev selgitas Autolehele, et veoki ja sõiduauto kiire sõidu põhimõtted on suuremas osas samad – loomulikult peab juht arvestama suurema massiga, kuid põhiküsimus on õigeaegses pidurdamises ja kiirendamises ning trajektoorivalikus. Samas tõi Aivar välja, et kuigi ringrajal kasutatavad võtted on veoauto puhul ebaharilikud, on üldine põhimõte samasugune nagu igapäevaelus: oma autot tuleb tunda, õigeid sõiduvõtteid teada ja auto ning juht peavad töötama koos.

Toona me seda veel ei teadnud, aga juba sama aasta sügisel astus Mercedes-Benz A-klass samasse perre, kus juba varem oli juba Actros – aasta parimaks pärjatute sekka. Niisiis kohtusid ringrajal suures võidusõidus Eesti aasta auto 2013 ning Euroopa aasta veok 2012.

A-klass ja Actros võrdluses:

Kiirendus 0 – 85 km/h:

A-klass 5,9 s

Actros 21,5 s

Sisemüra 90 km/h (märjal Audruringi teekattel):

A-klass 70 dB(A)

Actros 72 dB(A)

Pidurdusmaa 85 – 0 km/h (märjal rajal):

A-klass 29,8 m

Actros 54,4 m

Ringiaeg (märjal rajal):

A-klass 1:48,6

Actros 2:40,8

Saavutused:

A-klass Eesti aasta auto 2013

Actros Euroopa aasta veok 2012, mitteametlik ringirekord Audruringil veoautode arvestuses

Vaata seonduvaid teemasid:
Intervjuu sõidukoolitaja Aivar Kuivkaevuga
Juhitavus ja sõiduomadused
Sõidukoolitus

Tagasi